inkscape nedir?

Inkscape temelde vektörel grafik çizim programıdır. Adobe Illustrator, Corel Draw, Xara X gibi çizim programlarına benzer yeteneklere sahiptir. Vektörel resim dosyalarını W3C standardı olan ölçeklenebilir vektör grafiği (svg uzantılı dosyalar) olarak kaydeder.

Tamamen ücretsiz olan program, Pardus, Ubuntu gibi Linux dağıtımlarının yanısıra, Window işletim sistemlerinde (Windows XP, Win7) de çalışır. Şu sayfadan indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.


Photoshop veya Gimp benzeri resim işleme yazılımlarından en önemli farklı, svg dosya biçimini kullanmasıdır. Ölçeklenebilir grafik formatı ile çizdiğiniz grafik ve resimler sozsuz büyüklüğe ölçeklenseler bile, bitmap resimler gibi kalitelerini kaybetmezler, bozulmazlar.Aşağıdaki resimlerde bitmap ve vektörel resim arasındaki farkı görebilirsiniz. Bitmap resimler büyütüldüklerinde belirli bir boyuttan sonra bozulmaya başlarlar, oysa vektörel resimler koordinatlar kullanılarak oluşturulduğu için büyütülseler bile bozulmazlar.
Vektörel grafik, bitmap grafiklerin bir alternatifi olarak değil, bitmap grafiklerin bir tamamlayıcısı olarak görülmelidir. Her birinin kendi hedefi vardır ve farklı türde işler yapmak için kullanışlıdırlar. Bitmap resimler fotoğraflar ve bazı artistik çizimler için daha iyi bir seçimdir, bunun yanında vektörel grafikler logo tasarımı, metin içeren resimler, teknik çizimler, vs. gibi kullanımlar için daha yerinde bir seçimdir.

Bunun yanında Inkscape içerisine herhangi bir bitmap resim ekleyebilir ve resimle, inkscape içerisindeki diğer nesnelere uygulanabilen hareket ettirme, döndürme, kırpma, inkscape içerisindeki zengin filtreleri uygulama, vs. gibi işleri yapabilirsiniz.